Backup and Security
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Pellentesque dignissim commodo dui, vel rhoncus ante elementum in.

Sıradan Firmalardan Farkımız

Sıradan firmalar, normal cPanel yedekleriyle yetinirler. cPanel yedekleri her akşam alınır ve bir gün önceki yedeğin üzerine yazılır. Firmanızdan düne ait yedekleri isterseniz size sağlayabilirler. Ancak iki gün önceki yedeği sağlayamayabilirler. Genelde son yedeğe en yakın yedek bir haftalık yedektir.

Çoğu site için bu yeterli değildir. Eğer sitenizdeki herhangi bir sorunu bir gün geç fark ederseniz, doğru yedeğe ulaşma şansınız azalır. Düne ait yedek hatalı bir yedekse, bir hafta önceki yedek forumlar için çok eski bir yedektir. Bir haftada forumlara düzinelerce insan üye olur, konu açılır, yüzlerce mesaj yazılır.

Ayrıca çoğu firma, yedeklerini aynı sunucu içinde tutar. Yani sitenizin kendisi ile sitenizin yedeği aynı sunucudadır. Eğer sunucu harddiski zarar görürse, veya bir hacker sunucuya sızıp bütün dosyaları silerse, sitenizle birlikte yedekleriniz de silinir ve sitenizi kurtaramazsınız. Bir saldırı sonucu hem müşteri sitelerini hem yedeklerini kaybeden bir çok firmanın haberleri internette bilinmektedir.

Biz, hizmet kalitemizi korumak için sıradan yedeklerle yetinmedik ve kendi yedek sistemimizi geliştirdik.


Dosya Yedekleri

ForumSunucu'da, tüm siteler cPanel yedekleri halinde, her gece yedeklenir. Bu yedeklerin bir versiyonu değil, en az 7 versiyonu kayıtlı tutulur. Son 3 günden herhangi birinin yedeğine erişebilir, veya son 15 günde 3 gün arayla istediğiniz bir günün yedeğine erişebilirsiniz.


Veritabanı Yedekleri

Forumların dosyaları sıklıkla değişmez. Sabit forum sistemleri üzerine kurulan sitelerde dosyalar değil veritabanları sıklıkla değişir. Bu yüzden biz ForumSunucu'da günde 3 defa (gün ortasında, akşam, ve sabah) veritabanı yedeği alıyoruz. Ve bu yedekleri 15 gün saklıyoruz. Böylece toplam 45 yedekle, son 2 haftada istediğiniz zamana dönebilmenizi sağlıyoruz.


Uzak Sunucularda Yedek Depolama

Yedeklerimizi aynı sunucuda tutmak, saldırganların veya harddisk hatalarının sonucunda hem sitelerin hem yedeklerin zarar görmesine sebep olabilir. Bu yüzden biz yedeklerimizin bir kopyasını sitelerle aynı sunucuda, bir kopyasını ise tamamen farklı bir verimerkezinde, farklı sunucularda tutuyoruz. Böylece sitelere, sunuculara veya verimerkezine herhangi bir zarar gelse dahi diğer kopyalar ile sitelerinizi ayakta tutuyoruz.


Müşteri Panelinden Yedek Erişimi

Kendi yazdığımız sistemimiz sayesinde, sitemizin müşteri panelinden, eski veritabanı yedeklerinize erişebilmenizi sağlıyoruz. Böylece herhangi bir sorun yaşadığınızda panelden yedeğinizi indirebilir ve hemen kullanabilirsiniz.